A megfelelő ügyvéd kiválasztása nem egyszerű feladat, hiszen ilyenkor nem csak egy szolgáltatást választunk, hanem életünknek egy meghatározó, fontos részét bízzuk rá egy szakemberre, legyen szó akár az egészségünkről, cégalapításról, családjogi ügyről vagy lakásvásárlásról. Az ügyvédi munka egyik legfontosabb eleme az ügyféllel való szoros bizalmi kapcsolat kialakítása és fenntartása, akárcsak egy orvossal való konzultáció esetében. De hogyan tudjuk kiválasztani a megfelelő szakembert? Mi alapján bízzuk rá valakire az életünk egy részét?
Kutatások szerint minden tizedik ügyvéd keresés az interneten történik. Ilyenkor természetesen a pénzünkért a lehető legjobbat szeretnénk kapni. Kiindulási alap lehet a településen nagy múlttal rendelkező ügyvédi iroda vagy ügyvéd, melyeket sztár ügyvédeknek szokás nevezni. Egyébként egy fiatal, kevésbé ismert, de kellő gyakorlattal rendelkező ügyvéd is tökéletes választás lehet. Figyelembe kell venni azonban, hogy ügyvéd és ügyvéd között is nagy különbségek lehetnek, akár tapasztalatban, kvalitásban vagy akár lelkiismeretességben is. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy az ügyvéddel olyan megbízási szerződést kössünk, melyben egyértelműen, előre meg vannak határozva a feladatok, a cél, valamint a javadalmazás módja és összege.
Milyen egy jó ügyvéd?
A jó ügyvéd legfontosabb jellemzői közé tartozik, hogy megbízható, hozzáértő és mindig a rendelkezésünkre áll. Ügyvéd és ügyfele között fontos a szoros bizalmi viszony. Egy jó ügyvéd olyan emberi kapcsolatot létesít az ügyfelével, amely alkalmassá teszi őt az ügy megfelelő ellátására. Az ügyfél biztonságát az ügyvédi titok garantálja.
Nem feltétlenül az a jó ügyvéd, aki nyer. A jó ügyvéd az ügy megismerését követően nagy pontossággal meg tudja jósolni a pernyertesség esélyét, valamint a nyertesség arányát.
Továbbá a jó ügyvéd kompromisszumra törekszik, adott esetben az esélytelen felet a pertől vissza tudja tartani.
Az ügyvéd kiválasztásának folyamata
Egyes kutatások szerint az ügyvédválasztás négy lépésből áll, melynek az első fázisa, hogy realizáljuk, hogy ügyvédre, jogi tanácsadásra szorulunk. Ezután kutatunk, általában az ismerősök körében vagy az interneten. A harmadik lépés a megerősítés. Ez a legérdekesebb része a folyamatnak, hiszen ilyenkor próbálunk megbizonyosodni róla, hogy az adott ügyvéd valóban ért-e ahhoz, amire nekünk szükségünk van. Az utolsó lépés a kiválasztás és a megbízás.
Fontos szempontok, melyek segítik kiválasztani a megfelelő ügyvédet:
- Megbízható jogi szakértelem - Fontos, hogy a választott ügyvéd jártas legyen az üggyel kapcsolatos területen.
- Személyes szimpátia - Bár a legfontosabb tényező a jogi szakértelem megléte, a személyes szimpátia és bizalom sem elhanyagolható.
- Felelősségbiztosítás - Érdemes felelősségbiztosítással rendelkező ügyvédet vagy ügyvédi irodát választani, hiszen így az esetleges a kárt a biztosító rendezi.
- Rendszeres tájékoztatás - Az ügyvéddel való közös munka során fontos, hogy időközben rendszeres tájékoztatást kapjunk az ügy állásáról. Érdemes még a megbízás előtt megbeszélni, hogy milyen szintű és mennyire rendszeres tájékoztatásra számíthatunk.
- Kiszámítható ár - Az ügyvédek megbízási díjára nincs jogszabályi előírás, mindig egyedi árszabás alapján dolgoznak. A megbízás díját fontos mindig előre tisztázni, illetve szerződést kötni arra vonatkozóan, hogy a megbízás milyen feladatokra terjed ki.
Minden ember életében adódhat egy pillanat, amikor ügyvédre lesz szüksége. Nagyon sokan ilyenkor ajánlás útján választanak ügyvédet, ami egy bevett gyakorlat, nincs is ezzel semmi probléma, azonban nem mindig célravezető, hiszen bizonyos esetekben csak a megfelelő végzettséggel és tapasztalattal rendelkező ügyvéd képes segítséget nyújtani számunkra. Az online keresések napjainkban egyre inkább dominálnak a szolgáltatások piacán, így az ügyvédeknek is alapvető érdekük, hogy kiépítsék saját internetes jelenlétüket, mely alapján a potenciális ügyfelek megtalálhatják őket, illetve megtekinthetik a számukra fontos információkat.