Az állatorvosok ma már fejlett műszerparkkal és szolgáltatásokkal gondoskodnak a házi kis kedvencek egészségéről. Azonban a köztudatban leginkább még csak a veszettség elleni oltás és a féregtelenítés van számon tartva. Amik mindegyike nagyon fontos eljárás, és nem csak azért, mert jogszabály írja elő az évenkénti veszettség elleni oltást a kutyáknak. Ha nem oltatjuk be a kutyánkat, macskánkat akkor akár át is terjedhet az emberre a fertőzés, ami akár halálos kimenetellel is végződhet. Így hát nem csak az eb, de a gazdi védelmében is fontos a rendszeres veszettség elleni oltás és féregtelenítés.
A másik fontos és kötelező eljárás, ami nem is olyan rég, 2013. január 01.-én lépett hatályba, az a kutyachip. A chip egy rizsszem alakú és nagyságú üvegkapszula, amit akárcsak egy injekciót belőnek a kutya nyakába, bal oldalon. Az eljárás fájdalommentes, mivel 1 másodperces, viszont annál nagyobb hasznossága van. Ha elveszett az eb, akkor ennek a chipnek a leolvasásával be lehet azonosítani, ki a gazdája és milyen lakcímre volt bejelentve a kutya. A chip beadását olyannyira komolyan veszik a hatóságok, hogy idővel a kutyafuttatók körül is lehetnek chipolvasóval felszerelt ellenőrök, akik pénzbírságot szabhatnak ki, ha nincs az eb nyakában chip. Sőt, a rendelet azt is előírja, hogy az állatorvoshoz vitt beteg állat nem részesülhet addig ellátásban, amíg nincs a nyakába lőve a számsorral ellátott chip. Az orvosnak pedig kötelessége jelenteni a chip nélküli kutyát az önkormányzatnak és az Állat Egészségügyi Hatóságnak.
De hogy visszatérjünk a fejlett technológiára, mellyel már kezelik és gyógyítják a háziállatokat, ejtenék pár szót az állatorvosok ma már cseppent sem ritka szolgáltatásairól. Alkalmazzák például a teljes körű belgyógyászati eljárást, amivel megállapíthatóak az emésztési rendellenességek okai, fájdalmak eredetei. Segítenek az állatnak a szülésben, de ha nem tud magától megtermékenyülni a kutya, ami a fajtatiszta ebek esetén lehet igazán kellemetlen, akkor a mesterséges megtermékenyítést is lehet kérni. Ha viszont a kutya, macska épp ellenkezőleg jár, az ivartalanítást is elvégzik. A fogaik védelmében fogkő-eltávolítást is igényelhetünk. Akárcsak emberek esetén, a kedvenceknek is végeznek vér, vizelet, széklet és váladék laboratóriumi vizsgálatot, amivel számos betegség, allergia kideríthető. Az állatok esetében is alkalmaznak röntgenvizsgálatokat, valamint az állatorvos készíti el az állatútlevelet, ami utazás esetén lehet fontosnak a gazdinak. Az állatútlevél tartalmazza az állat és a tulajdonos azonosító adatait, a védőoltásait, hogy azokat mikor kapta meg, mikor járnak le. Bizonyítja, hogy kapott-e az állat veszettség elleni oltást, és milyen panaszokkal vitték eddig orvoshoz. Fontos ez, az Unión belül és azon kívüli utazások alkalmával.